Asexualita – dokáže ubrať z dĺžky penisu?

Asexuál je človek, ktorý nemá chuť na sex a predstava súlože ho vôbec nezaujíma. Asexuál obvykle dokáže súložiť, sex ho ale nezaujíma a je voči nemu ľahostajný. Pocit a rozhodnutie vzniká v hlave. Pozrime sa spolu, ako asexuál rozmýšľa.

Čo sa stane, ak sa sexu dobrovoľne vzdá na celý život? Aký dopad bude mať absencia súlože na jeho pohlavné zdravie? A čo je najdôležitejšie, má asexualita vplyv na veľkosť penisu?

 

Sexuálna orientácia a sexuálne túžby asexuála

Presný typ asexuality sa nedá rozlíšiť na prvý pohľad a presnú „diagnózu“ poruchy dokáže určiť iba psychológ.

Ak absentuje sexuálna orientácia, osobu bez ohľadu na pohlavie nepriťahujú ani muži, ani ženy. Nie je však vylúčené, že asexuál bude stále vyhľadávať sexuálne uspokojenie – orgazmus. To však nemá „erotický význam“ a nie je závislé na citoch, „balení“ opačného pohlavia a snahy zvádzať ho.

V druhom prípade môže absentovať práve „sexuálna žiadostivosť“. Asexuál je schopný bežnej lásky a náklonnosti k inému, avšak chýba záujem o súlož a sexuálne uspokojenie.

VEDELI STE, že poznávacím znamením asexuálov je viditeľné písmeno A na oblečení a čierny úzky prstienok na prostredníku?

hnutie_aven

Logo medzinárodnej organizácie asexuálov AVEN

 

Asexualita nie je celibát

V minulom článku som písal o celibáte – dobrovoľnej alebo povinnej sexuálnej zdržanlivosti. Ľudia sa k celibátu uchyľujú najčastejšie z náboženských alebo etických dôvodov.

Vysvetlili sme aj to, že celibát nie je zdravý ani pre telo, ani pre psychiku.

Asexualita je psychická deformácia, ktorú si človek sám nezvolí. Našťastie asexualitou trpí iba niečo medzi 1 – 3 % populacie, takže na znižovanie pôrodnosti v krajine títo ľudia vplyv nemajú.

 

Aké sú príčiny asexuality?

Keďže asexualita ešte nie je presne pomenovaná, odborníci stále hľadajú príčiny jej vzniku. Spomína sa:

  • Vrodená asexualita – jedinec si ju začína uvedomovať s príchodom puberty, keď hormonálne dospieva
  • Získané traumy – asexualita ako následok sexuálneho zneužívania, znásilnenie, šikany alebo iného nátlaku
  • Iné psychické poruchy, ktoré vedú až k nezáujmu o sex – depresie, dlhodobé choroby, hormonálne poruchy alebo oneskorený sexuálny vývoj

Asexualita úzko súvisí aj s hladinami hormónov. Ak je v tele oslabená produkcia pohlavných hormónov, na človeku sa môže prejaviť práve nezáujmom o sex.

Inou príčinou môže byť užívanie liekov, najmä antidepresív, ktoré utlmujú aj iné, než len sexuálne vnemy.

O sexualitu sa človek dokáže obrať aj sám, ak užíva drogy alebo je alkoholik. Neduhy úspešne oslabujú produkciu hormónov.

TIP: Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o testosteróne – mužskom pohlavnom hormóne.

 

Ako sa prejavuje asexualita?

Všeobecne sa dá tvrdiť, že asexuála na prvý pohľad nespoznáte. Každý má inú povahu a každý sa inak so svojou „chybičkou“ vysporiada.

Niekto je úspešný športovec, umelec alebo odborník, čím síce stúpa v očiach opačného pohlavia, no „sexuálnu iskru“ alebo šancu na flirt z neho necítiť.

Asexuál sa obvykle správa k obom pohlaviam rovnako. Vtedy záleží na povahe človeka, či je priateľský alebo ho asexualita trápi a je kvôli nej nepríjemný.

Zvyčajne ale nekladie iné nároky a očakávania na základe pohlavia. Vníma ich rovnocenne a to sa týka aj prípadného záujmu o sexuálne uspokojenie. Asexuál, ktorý hľadá iba živočíšny orgazmus, si ho pravdepodobne dopraje so ženou aj s mužom.

„Už na škole som zistil, že ma dievčatá nepriťahujú. Bál som sa, či nie som gay, ale ani v tomto smere som sa nenašiel. Čakal som, že keď dospejem, niečo sa zmení. To sa ale nestalo a dnes už viem, že sex ma nezaujíma. Som asexuál,“ vysvetľuje 40ročný Martin.

asexualni_prsten

Tento úzky čierny prsteň je poznávacím znamením asexuálov

 

Asexuál a (ne)potreba orgazmu

Niektorí asexuáli vyhľadávajú orgazmus. Najčastejšia je preto masturbácia (onania). Niektorí si ale hľadajú partnera na sex, no nejde o trvalé zväzky alebo vzťahy.

Asexuál predmet svojho uspokojenia často strieda, je prelietavý, nezáleží mu na tom s kým, ale skôr koľkokrát a ako často. Tu vzniká veľké riziko prenosu pohlavnej choroby.

TIP: Prečítajte si veľký zoznam pohlavne prenosných chorôb.

Zvyšok asexuálov má o orgazmus minimálny alebo vôbec žiadny záujem. Svoju energiu a pozornosť ale venujú iným veciam. Práve vďaka tomu medzi nimi nájdeme činorodých a aktívnych ľudí.

VEDELI STE, že medzi známych asexuálov patrili aj vedec Nikola Tesla, Isaac Newton, návrhár Karl Lagerfeld  a mnohí ďalší, ktorí sa ale neodvážili verejne priznať?

 

Asexuál a intímne potreby

Každý asexuál má iné nároky a nájdu sa aj takí, ktorí majú radi maznanie, nežné dotyky a „romantiku“. Necítia ale potrebu ukončiť predohru priamo pohlavným stykom.

Táto potreba sa dá nazvať aj „emočné libido“. Jeho sila záleží od človeka k človeku. Emočné libido môže byť aj nulové.

Asexuál necíti k súloži odpor. Svoj nezáujem vníma ako normálny stav. Aj kvôli tomu sa v ambulancii psychológa objaví asexuál skôr na odporúčanie okolia, než z vlastnej vôle,“ tvrdí psychológ Lukáš Sedláček.

 

Estetické vnímanie asexuálov

Aj asexuál dokáže vnímať a oceniť pekných ľudí. Má zmysel pre estetiku. Nezaujímajú ho však sexi ženské krivky ani vypracované mužské svaly.

Ľudí hodnotí ako pekný obraz, hudobnú skladbu alebo krásne naaranžovanú kyticu. Tie v ňom nevzbudzujú sexuálnu túžbu, a rovnako tak ani ľudia.

Zamilovanie sa do konkrétnej osoby a pocit sexuálnej žiadostivosti sú medzi asexuálmi veľmi ojedinelé. Nie sú to osoby, ktoré by sa hrnuli do dlhoročných vzťahov.

 

asexuali

Na prvý pohľad by ste nikdy neuhádli, že títo veselí ľudia sú v skutočnosti členovia hnutia asexuálov AVEN

 

Je asexualita choroba, porucha alebo úplne normálna vec?

Názory špecialistov sú rôzne a navyše sa menia. Spoločnosť je stále benevolentnejšia. Kedysi boli odsudzovaní aj homosexuáli alebo transsexuáli. Dnes sa na týchto ľudí dívame s pochopením.

Asexualita dostala pomenovanie až v roku 1977, kedy sa definovalo, kto je a kto nie je asexuál.

Niektorí psychológovia radia asexualitu liečiť. Chorobu dokonca nazvali hypoaktívny záujem o sex – HSDD.

V súčasnosti je nemožné skúmať, aké percento populácie je asexuálne. Títo ľudia cítia, že majú slabý alebo záporný vzťah ku sexu, ale sami by o sebe nikdy nevyhlásili, že patria medzi asexuálov,“ upresňuje psychológ Sedláček.

Oponujú im iní lekári, podľa ktorých asexuáli nie sú chorí. Navyše neexistujú testy, ktoré by asexualitu reálne potvrdili. Všetko je v rovine dohadov a odporúčaných liečebných metód.

TIP: Ak máte pocit, že v radách asexuálov by ste sa konečne cítili „doma“, prihláste sa k hnutiu AVEN.

 

Asexuál a intímne zdravie

V tomto ohľade „majú smolu“ tí, ktorí sa vzdali sexu aj masturbácie. Platí, že ak sa niečo dlhodobo nepoužíva, začne to slabnúť. Na mysli mám práve penis.

Minule som písal o celibátnikoch, u ktorých vznikajú problémy s erekciou, plodnosťou a sexuálnym libidom. Scenár je rovnaký – vzdali sa sexu a masturbácie.

Dá sa teda čakať, že penis bude kvôli asexualite trpieť. Ak nedochádza k erekcii, cievy v penise sa zužujú a krv nimi neprúdi správne. Tým sa oslabuje erekcia a penis sa môže scvrknúť až o 2 cm.

Ak ste asexuál, odporúčam vám aspoň pravidelnú „zdravotnú“ masturbáciu. Pohlavné orgány fungujú aj napriek vašej orientácii a bola by škoda vedome oslabovať erekciu a plodnosť.

ČÍTAJTE, čo je na sexe zdravé a prečo je dobré súložiť denne.

 

Spoločenské problémy asexuálov

Je pravda, že ak je niekto iný, ľudia mu nedajú pokoj. V dnešnej dobe je na sexualitu kladený obrovský dôraz. Kto sa vzdáva vzťahov, rodiny alebo čo i len kontaktov s opačným pohlavím, automaticky vzbudí pozornosť ako podivín.

Okolitý nesúhlas a nepochopenie ale často problém prehlbujú. Asexuáli sa cítia odkopnutí a neprijatí okolím. Práve tam dochádza k depresiám a psychickej nepohode.

Tie vedú asexuála k ešte intenzívnejšiemu odmietaniu sexu, pretože sa často snaží svoje presvedčenie obhájiť a za žiadnych okolností sex nepripustiť.

Niektorí sa zas neúspešne púšťajú do vzťahov a rodičovstva, no tieto zväzky rýchlo zanikajú. Asexuála do nich niekto donútil na základe presvedčenia o tom, čo je správne.

To, že má o tom asexuál iný názor, nie je pre majoritu v spoločnosti podstatné.

„Málokedy priamo priznám, že som asexuálka a nemám záujem. V mužoch to obvykle vzbudí ešte väčší záujem, pretože si myslia, že sa s nimi hrám a chcem ich vydráždiť. Navzájom sa predbiehajú, či ma niekto zbalí alebo nie,“ priznáva asexuálka Viera.

asexual

Toto môže byť pokojne párik asexuálov. Pokiaľ je šťastný, nikto mu nemôže upierať sexuálnu orientáciu

 

Východisko pre asexuálov?

Sami asexuáli sa zhodujú, že najlepšie je dlhodobé spolužitie alebo partnerstvo s iným asexuálom. Iba oni vedia naplno pochopiť a splniť svoje vzájomné túžby a plány.

Ak máte pocit, že sa vás asexualita týka, nájdite si na internete komunity, ku ktorým sa môžete pripojiť a nebyť tak sám.

Byť asexuálom neznamená neprežiť plnohodnotný a radostný život. Sex predsa nie je najdôležitejší, pokiaľ to tak sami necítite.

Za redakciu želám do života veľa šťastia a čo najmenej nedorozumení s nechápavým okolím.

TIP: Ak vám z postele mizne sexuálne libido, vyskúšajte tieto tipy pre vás a vašu partnerku.Powered by the Product Review Wordpress Theme