Krv v moči preukazuje nebezpečenstvo!

Krv v moči môže mať viacero rôznych príčin, ktoré ale majú jednu spoločnú vlastnosť – niečo je zle a vec treba bezodkladne riešiť, než bude neskoro. Bez vyšetrenia totiž nemáte možnosť zistiť, čo sa v tele deje.

Krv v moči navyše nemusí mať priamu súvislosť s penisom. Úraz alebo infekcia môže postihovať aj semenníky, močové cesty, prostatu, ľadviny alebo močový mechúr.

V článku uvediem 7 častých a veľmi závažných príčin, ktoré môžu krvácanie spôsobiť. Ak krvácate, sám doma nezistíte, ktorá sa týka práve vása. Opakujem, že vyšetrenie u urológa je nevyhnutné.

 

krv v moči

Krv preukazuje poškodenie močovej sústavy. Vyšetrenie je v tomto prípade neodkladné

Krvácanie do moču – hematúria

Do moču sa pri krvácaní uvoľňujú červené krvinky a tento stav sa nazýva hematúria.

 • Mikroskopická hematúria – v moči je veľmi malé množstvo krvi a nie je možné vidieť ju voľným okom. Zisťuje sa chemickým vyšetrením moču.
 • Makrohematúria – moč je viditeľne zafarbená krvou, je svetločervená alebo sa tomuto odtieňu približuje.

VEDELI STE, že okom možno pozorovať krv už pri koncentrácii 1ml na liter moču?

 

Krv sa do moču môže dostať v ktoromkoľvek úseku močových ciest, ktoré začínajú v ľadvinách. Ľadviny sú veľmi husto pretkané tenučkými zhlukmi ciev, ktoré krv filtrujú.

Moč prechádza cez močovod až do mechúra a ďalej putuje močovou trubicou von z tela. Je teda naozaj dosť možností, ako sa krv môže do moču dostať.

VEDELI STE, že náchylnosť na krv v moči sa zvyšuje vekom?

 

Príčiny krvácania do moči

(1.) Poranenie močových ciest

Niektorá časť močovej sústavy je poškodená, najčastejšie úrazom. Silný náraz do oblasti brucha alebo genitálií, ale aj neopatrná jazda na bicykli či na koni. Vnútorné orgány sú krehké a náchylné na poškodenia aj pri menšom poranení.

S krvácaním sa môžete stretnúť aj po urologických zákrokoch, napr. cievkovanie alebo vyšetrenie prostaty.

 

vylučovacia sústava

Močová sústava je skutočne rozľahlá, takže možností poškodenia a krvácania do moču je naozaj veľa

 

(2.) Rakovina prostaty

Rakovina sa obvykle neprejavuje bolesťou a muž, ktorý ignoruje preventívne prehliadky, o nej vôbec nemusí vedieť. Jedným z ukazovateľov je aj problematické močenie, ale priznajme si, kto z nás ním v staršom veku netrpí?

Ak máte problém s močením a v moči objavíte čo i len kvapôčku krvi, okamžite sa dajte vyšetriť.

VIETE, AKO prebieha biopsia prostaty a čo všetko vám pri nej budú robiť?

 

(3.) Rakovina močového mechúra

Tento typ rakoviny nie je príliš častý, ale postihnúť môže kohokoľvek. Prejavuje sa najčastejšie práve krvácaním do moču, ale nie je to pravidlom.

 

(4.) Rakovina ľadviny

Prejavuje sa podobne, ako rakovina mechúra. Okrem toho je pri nej možné nahmatať hlbšie v bruchu hrču, ktorá ale nebolí.

 

(5.) Močové kamene

Veľmi bolestivé ochorenie, najmä čo sa týka ich odstraňovania. Pri ich migrácii von z mechúra môžu ostrými hranami poškodiť močové cesty, pričom vznikne krvácanie. Bolesť pri kameňoch je ale väčšinou tak neznesiteľná, že muž uteká k lekárovi dávno predtým, než krvácanie začne.

 

močové kamene

Močové kamene bývajú veľmi ostré, takže ich vylúčenie je bolestivé. Často je nutné odstrániť ich chirurgicky

 

(6.) Infekcie močových ciest

Infekcie a následné zápaly sa okrem krvácania prejavujú ostrou rezavou bolesťou a vysokými teplotami. Telo sa snaží pôvodcu infekcie vylúčiť, takže zvyšuje teplotu na maximum. Lekár predpíše vhodný medikament.

 

(7.) Oslabená zrážanlivosť krvi

Za nízku zrážanlivosť môže dedičnosť, ale môže byť aj získaná. Rovnako tak na ňu môžu vplývať lieky na riedenie krvi. Tieto vplyvy stoja za rizikom prieniku krvi do moču. Oslabenie sa rieši inými medikamentmi. Pokiaľ za riedenie môžu lieky, zníži sa dávkovanie alebo sa vysadia. Poraďte sa s predpisujúcim lekárom.

VIETE, AKO prebieha vyšetrenie u urológa? Obvykle sa nie je čoho obávať.

 

Ako sa vyšetruje príčina krvácania do moču?

Lekár si od vás vyžiada vzorku moču, ktorú zašle na ďalšie testy. Zaujímať sa bude o bakteriologické vyšetrenie, ktoré môže preukázať infekciu.

Vás pošle na vyšetrenie zrážanlivosti krvi.

Ďalej nasleduje ultrazvuk brušnej dutiny, kde sa sleduje prítomnosť nádorov. Pri cytoskopickom vyšetrení sa cez penis do močového mechúra zavedie hadička s miniatúrnou kamerkou, ktorá skúma mechúr zvnútra. Aj cytoskopia sa bude snažiť odhaliť nádor alebo poškodenie.

Podľa výsledkov lekár nariadi ďalšiu liečbu. Každé ochorenie si ale vyžiada inú liečebnú metódu.

VIDEO: Urológ vás vyšetrí ultrazvukom. Vo videu sa zameral na prostatu, avšak pomocou ultrazvuku vyšetrí aj mechúr alebo močovú trubicu. 

 

Pálenie a bolesti pri močení

Krvácanie je často sprevádzané aj bolestivými a inak nepríjemnými prejavmi. Aj tieto problémy môžu mať viaceré príčiny, a to najčastejšie:

 • Pohlavne prenosné choroby

Sú to infekcie, na ktoré telo reaguje svrbením, pálením a obvykle aj rôznymi druhmi výtokov z penisu. Choroby postihujú obe pohlavia, no u mužov sa prejavujú „hlasnejšie“. Existujú mnohé pohlavné choroby.

ODPORÚČAM PREČÍTAŤ: Veľký prehľad pohlavne prenosných chorôb u mužov.

 

 • Zápal prostaty

Sprevádzajú ho aj zdĺhavé horúčky. Zápal sa navyše rýchlo šíri a ďalej ohrozuje močové cesty. Zápaly najčastejšie spôsobujú baktérie, takže namieste je sex s kondómom a sprísnené hygienické návyky napríklad na verejných toaletách.

 

 • Močové kamene

Keďže drobné kamienky putujú močovou sústavou, dokážu sa dostať až do močovej trubice, kde spôsobujú silné bolesti. Ak sú príliš veľké a nedokážu sa z trubice dostať von, odstraňujú sa chirurgicky.

 

 • Zúžená močová trubica

Porucha je obvykle vrodená a odstraňuje sa hneď po pôrode. K deformácii môže dôjsť aj po úraze alebo po operácii. Porucha sa odstraňuje rozšírením trubice, na čo slúžia tzv. dilatátory.

 

Čo by ste ešte v moči nemali nájsť?

Nie je to iba krv, čo poukazuje na zdravotný problém. Pacienti často v moči pozorujú aj:

 • Bielkoviny v moči

Moč obsahujúci bielkovinu je mliečne kalný a svetlý. Príčinou býva zápal ľadvín, ľadvinové kamene a nádory, rozpad svaloviny, otravy organizmu a ďalšie.

Kalnú moč môžete spozorovať aj pri horúčke alebo prehrievaní organizmu, pri veľkej fyzickej námahe alebo pri podchladení.

 • Hnis v moči

Hnis zakaľuje moč dobiela alebo do žlta, pričom veľmi nápadne páchne. Poukazuje na zápaly ľadvín alebo močového mechúra.

 

farba moču

Zdravý moč je svetložltý, prípadne priehľadný, bez výrazného zápachu

Sledujte moč detailne a spozorujte problém hneď, ako sa prejaví

 • Sladkastá vôňa preukáže cukrovku
 • Kalný moč preukáže infekciu alebo cudzorodé látky v tele
 • Neprirodzené zafarbenie preukážu infekcie alebo nádory
 • Odpudivý zápach odhalí infekciu alebo nesprávne návyky v životospráve
 • Sústavné nutkanie na močenie hlási infekciu a zápal mechúra alebo močovej trubice
 • Nadmerné močenie tiež preukáže zápal. Telo sa snaží niečo vyplaviť von. Často sa spája aj so silným potením a dehydratáciou organizmu.

 

Bez vyšetrenia sa ďalej nepohnete

Nech je príčina krvácania akákoľvek, pomôže iba lekár. Žiadna domáca liečba nie je dostatočná, pokiaľ nie je presne stanovená diagnóza.

Zájdite preto na vyšetrenie pri každom podozrení a zachyťte problém skôr, než naplno prepukne.

ĎALEJ ČÍTAJTE: Zlomenina penisu a jej vplyv na budúcu pevnosť erekcie.Powered by the Product Review Wordpress Theme