Libido – postupne miznúci záujem o sex

Sexuálne libido je výraz pre „záujem a chuť na sex“. Ak čítate tento článok, zrejme vaše alebo partnerkine libido začína poľavovať a sex nie je taký častý a vášnivý, ako pred časom.

Je strata libida prirodzená alebo ide o problém? Dá sa tento problém riešiť alebo sa dá iba prizerať, ako z človeka vyprcháva iskra?

Prečo vlastne libido klesá, aj keď sami nechceme. Alebo chceme? Dokážeme si stratu libida vytvoriť sami v hlave?

Má slabé libido psychický alebo fyzický pôvod? Všetky odpovede nájdete v článku.

 

Dlhodobá strata záujmu o sex

Upozorňujeme, že ak ste mali ťažký deň v práci, dieťa donieslo trojku zo správania a nevyplatili vám prémie, je jasné, že večer na sex myslieť nebudete. To je iba náhodný výpadok sexuálneho záujmu.

Strata libida spočíva v dlhodobom stave. Človek na sex nemyslí, nevyhľadáva ho v okolí a nevyžaduje ho od partnera.

Ani úlety s milenkami a nezáujem o „domáce súloženie“ nie sú prejavom zníženého libida. Za tie môže rutina vzťahu a stereotypy v ňom. Chuť na sex a dobrodružstvo však nevyhaslo.

TIP NA DOMA: Ako zvýšiť svoje a partnerkine libido?

zvýšenie libida

Muža bez sexuálneho libida necháva takýto obrázok chladným

 

Libido ako otázka optimálnej hladiny hormónov

Hormóny prakticky určujú naše správanie a potreby. Všetky city a pocity, nálady a celkové vnímanie seba a sveta okolo sa deje vďaka hormónom.

V sexualite je vďaka hormónom muž mužom a podvedome ho nútia k hľadaniu partnerky pre množenie. Hormóny teda stoja aj za našou schopnosťou množiť sa ako ľudstvo.

Vďaka hormónom je žena ženou a podvedome ju nútia hľadať partnera pre splodenie dieťaťa.

Ak by nejakým spôsobom došlo k hormonálnemu výkyvu u všetkých ľudí naraz, vymreli by sme posledným narodeným dieťaťom.

 

Hladina hormónov klesá vekom

Celé telo, jeho fungovanie a procesy v ňom sa oslabujú vekom. Taktiež žľazy zodpovedné za produkciu hormónov postupne slabnú, čím klesá práve produkcia hormónov.

Nemôžeme sa preto čudovať, že starček s babičkou už nemyslí na neviazaný sex ako zamlada a súdržnosť ich vzťahu je daná pravou láskou (prípadne zvykom).

Kvôli rôznym ochoreniam však hormonálna hladina môže klesať aj u mladších ľudí. Pri podozrení na slabnúce libido odporúčame navštíviť sexuológa.

TIP: Skúste tablety Vimax s výťažkami z bylín (Saw Palmetto, Tribulus Terrestris), ktoré preukázateľne zvyšujú produkciu testosterónu. Jednoducho nútia telo produkovať mužské hormóny, čím sa čiastočne vracia záujem o sex.

S hormónmi hazardujú aj muži v posilňovniach. Ak užívate steroidy alebo iné podporné látky, možno ste si na sebe všimli rôzne zlé nálady (ak nie vy, tak vaše okolie určite).

 

strata libida

S libidom majú často problém muži, ktorí nesprávne dávkujú podporné látky

 

Slabým libidom trpia aj ľudia, ktorí podstupujú rôzne hormonálne terapie ako liečbu iného ochorenia.

Často aj transsexuáli majú problémy s libidom, pretože sa transformujú z muža na ženu a naopak, čo je spojené s intenzívnym užívaním hormónov opačného pohlavia.

Uvažujme však, že ste mladý a zdravý človek a nerovnováha hormónov sa vás netýka.

 

 

Prepracovanosť, stres a vyčerpanie

Aj inak sexuálni „maniaci“ sa pod dlhým pôsobením únavy a stresu dokážu stať zmorenými a ustráchanými chudákmi bez štipky záujmu.

Pri vyčerpaní telo funguje na polovičný pohon. Má čo robiť, aby udržalo oči otvorené, pľúca dýchajúce a srdce bijúce.

Unavené telo nedovoľuje, aby vznikla erekcia. Mozog hlási jediné „Vyspi sa konečne. Odpočiň si a zregeneruj naštrbené orgány. Daj si pauzu!“. Aká je však bežná prax?

Budík o 5.00 ráno. 12 hodín na nohách niekde za pásom. Doma vrieskajúce deti. Hypotéka na krku. Nedoplatok v schránke. Partner má milenku. V byte zateká pračka a okná nestesnia. Pár panákov a pív v krčme, aby človek aspoň čo najrýchlejšie zaspal… + milión ďalších činiteľov, ktoré unavujú, stresujú a nedovoľujú myslieť triezvo.

Toto je realita v každom meste, v každom štáte a v každom veku. Táto realita trvá roky, často celé životy. Je jasné, že erekcia a libido sú na úplnom konci rebríčku záujmov.

 

libido a stres

Ťažká práca v kombinácii so stresom a závislosťami spoľahlivo podkopáva libido, erekciu a výkon

ZÁCHRANNÉ KOLESO: V tomto extrémnom prípade straty libida je nutné OKAMŽITE naprávať pokazené. Zlepšiť životosprávu, vyrovnať dlhy a povinnosti, spomaliť a začať žiť ako zodpovedný človek s bežnými záujmami. Časom sa vráti aj bežné libido.

Takýto životný štýl vlastne zahŕňa väčšinu ničiteľov libida – stres, alkoholizmus a fajčenie, rutina vo vzťahu, zlá psychická kondícia (depresie, nízke sebavedomie, úzkosť, ale aj prchkosť povahy, hnev a vinenie okolia za bezútešnú situáciu).

 

Psychika je veľmi silná…

… a všetko so všetkým súvisí. Vzrušený mladík raz zlyhá v posteli, čo môže viesť k celoživotnému pocitu menejcennosti. Ešte horšie je, ak ho vysmeje dievča.

Nechuť k sexu je teda dôsledkom slabého sebavedomia a utápania sa vo večnej nedôvere voči okoliu a sebe samému.

Ak je muž hanblivý už od detstva a nikto (rodič, kamaráti, priateľka) sa mu nesnaží pomôcť, celý sexuálny život môže byť v troskách.

Ak máte akékoľvek otázky či pochybnosti, naozaj zájdite k psychológovi. Čaká na vás v ordinácii v každom okresnom meste a je pripravený vám okamžite pomôcť! Nehanbite sa!

ANONYMNÝ TIP: Pomoc nájdete aj na internete, kde sa nemusíte pred nikým zdôverovať naživo.

http://www.sexualne.cz/poradna-lekare

http://www.mojestarosti.cz/poradna/pomoc/poradna-pro-muze-online.html

http://vztahy-a-sex.zdrave.cz/nastroje/poradna/

http://www.zpovednice.cz/

 

velkost penisu

Zdravotné problémy oslabujúce libido

S oslabením libida sa najčastejšie potýkajú diabetici, obézni ľudia, ľudia so srdcovocievnymi problémami, pacienti po infarkte a mozgovej príhode. Kvôli nekvalitnému prietoku krvi v penise sa pridružuje aj slabá erekcia.

ČÍTAJTE AJ: Sex a obezita – dá sa to?

 

Potraviny oslabujúce libido

Libido je odrazom zdravého tela a mysle. Aj stravovanie preto musí byť zdravé. Nemusíte sa vzdávať mäsa ani obľúbených jedál.

Podstatou je vyhýbať sa upraveným a trvanlivým potravinám, ktoré sú plné chémie. Tieto chemikálie totiž opäť ovplyvňujú hladiny hormónov, čo sa opäť odráža na strate libida.

Vyraďte aj mastné jedlá s nezdravými tukmi, ktoré postupne zanesú cievy a zabránia erekcii.

 

Odvyknúť si od sexu?

Niektorí ľudia sa vyhýbajú sexu z vlastného presvedčenia. Či je to viera, asexualita, morálne zábrany – zvyčajne nejde o oslabené libido. Je však pravda, že ak človek dlhodobo svoju sexualitu zapiera, zvykne si.

Takýto návyk je opäť psychickou príčinou straty libida. Človek sex odmieta a nezaujíma sa o neho.

VIETE, kto je to asexuál a prečo sex odmieta?

libido u ženy

Spoločný šport, zdravá strava, dobrý sex, dôvera a láska sú vplyvy, ktoré zachránia vaše libido

 

Je teda libido stratené?

Ak stále máte záujem o sex a premýšľate nad ním, aj keď práve nemáte nikoho v dosahu, nič ešte nie je stratené. Libido stále máte. Istotne ale:

A hlavne berte život s ľahkosťou – buďte sebavedomejší a nepodceňujte sa!

 

 Powered by the Product Review Wordpress Theme