Veľký prehľad chorôb penisu – 2. časť

V predošlej časti sme písali o sexuálne prenosných chorobách. Vždy sa chráňte kondómom a to ideálne je ak partnerka berie antikoncepciu. Otehotnenie a nakazenie sa chorobou sú dve rozdielne veci. Bezpečnosť je prvoradá.

Ak máte podozrenie, že partnerka môže trpieť nejakým ochorením, vysvetlite jej nutnosť návštevy lekára. Ak zbadáte herpes alebo výrastky či nápadné ložiská na vagíne alebo výtok, radšej si súlož odpustite.

V druhej časti píšeme o úrazoch, deformáciách a získaných vadách penisu.

 

ČASŤ 2. – Deformácie penisu a získané vady

Fimóza u dospelých

Fimóza je bolestivé zúženie predkožky. Postihnutý nedokáže prevliecť predkožku cez žaluď. To spôsobuje nepohodlie pri močení a najmä pri erekcii, kedy môže napnutá predkožka bolieť.

Fimóza niekedy zanikne počas rastu tela, no obvykle je nutný drobný zákrok – prestrihnutie uzdičky alebo obriezka. U detí sa používa masť s kortikoidmi, ktorá spružňuje predkožku a tá sa po čase uvoľní.

Tzv. parafimóza je stav, kedy sa predkožka pretiahne cez žaluď, ale nedokáže sa dostať naspäť, čím žaluď škrtí.

Ako účinný tip odporúčam obriezku – odstránenie predkožky. Všetko o obriezke sa dočítate TU.

 

fimóza

Tento penis podstúpil obriezku kvôli fimóze – bolestivej zúženej predkožke

 

 

Zarastený chlp na penise

Aj s týmto „banálnym“ problémom sa muži obracajú na urológa. Nejde ale o nebezpečnú chorobu. Na penise je mnoho vlasových vačkov – folikúl. Po holení penisu môže chĺpok zarastať smerom pod kožu.

Miesto sa zapáli a zvyčajne naplní hnisom. Miesto býva bolestivé. Zdravotné riziko síce nehrozí, ale keď zápal odpuchne a hnis sa nevytlačí, na penise ostáva hrčka. Zvykne sa po čase opäť zapáliť, takže je vhodné hnis odstrániť.

Doma vám postačí rozohriata ihla a vydezinfikovaný penis. Hnis opatrne vytlačte. Ak by sa rana nehojila alebo sa vám nepodarilo obsah celkom vyčistiť, navštívte urológa alebo kožného lekára.

 

 

Peyronieho choroba – zakrivenie penisu

Peyronieho choroba zakrivuje penis do neprirodzeného uhla. Choroba je dôsledkom poranenia penisu, resp. hubovitého tkaniva v ňom. Bohužiaľ sa ochorenie dokáže prejaviť aj bez poranenia – dedične.

Ak drobné komôrky v tkanivách popraskajú, na mieste vzniká tuhé ložisko. Kvôli nemu získa penis iné vychýlenie.

Ložisko sa musí chirurgicky odstrániť, no penis už nikdy nebude mať pôvodný tvar. Po zákroku má väčšina pacientov oslabenú erekciu.

PREČÍTAJTE SI PODROBNÝ ČLÁNOK o Peyronieho chorobe.

 

zakrivenie penisu

Pacient s výrazným zakrivením penisu. Ide sa odoberať zatuhnuté tkanivo vo vnútornom „ohybe“

Priapizmus – bolestivá erekcia

Počas priapizmu je penis stoporený v dlhej erekcii. Problém spôsobuje hlavne silná bolesť. Vyžaduje si preto okamžitý zásah lekára, pretože je zablokovaný odtok krvi z penisu. Hrozí odumieranie buniek a tkanív.

Krvné zrazeniny upchávajú cievy, čím sa znemožňuje erekcia v budúcnosti. Pacienti po prekonaní priapizmu trpia často do konca života slabou alebo žiadnou erekciou (erektílna dysfunkcia).

Stav sa odstraňuje chirurgicky prepojením ciev. Upchatá cieva sa odstrihne a napojí na inú.

Ľahšie štádium priapizmu sa lieči chladením penisu a injekčným odsatím nahromadenej krvi. Dávka adrenalínu obnoví napätie cievnych stien, čo opäť umožní erekciu.

ČÍTAJTE VIAC o priapizme, liečbe a možnostiach prevencie.

 

Rakovina penisu

Rakovina penisu je veľmi vzácna a objavuje sa zvyčajne až po 50. roku života. Predpokladá sa, že k nej môže viesť slabá intímna hygiena. Vtedy sa pod predkožkou hromadí páchnuca belavá hmota, tzv. smegma.

Dlhodobo znečistený penis je náchylnejší na rakovinové bujnenie. Ak sa pridá fajčenie, oslabenie imunity HPV vírusom, molusky alebo iné prenosné ochorenie, na penise začnú vznikať ložiská.

Malé ložiská (fľaky, vredy, bradavice) sa po čase rozlezú po penise a môžu metastázovať do celého tela.

AKO PREBIEHA VYŠETRENIE U UROLÓGA? Nie je to taký horor, ako si muži myslia.

Je veľmi ťažké sám zistiť, prečo sa na penise tvoria útvary a výrastky, preto je pri každej pochybnosti dôležité zájsť na vyšetrenie.

Rakovina penisu je ojedinelá, ale prevencia a lekársky posudok sú skutočne dôležité. Rovnako tak je vhodné pravidelne si prehmatať semenníky a nechať si vyšetriť prostatu.

VIDEO: Extrémne rozvinuté štádiá rakoviny penisu

 

 

Varovné signály penisu – kedy zájsť za urológom?

Na záver zhrniem varovné signály, ktoré kážu ísť na vyšetrenie.

Porucha erekcie

Ak dôjde iba k občasnému zlyhaniu, nevadí. Ak ale erekcia zlyháva pravidelne a penis nestojí ani pri vzrušení, vec preskúma lekár.

Výrastky, hrčky a zdureniny na penise

Ak nejde iba o nevinný zarastený chĺpok, výrastok sa musí vyšetriť. Môže byť predzvesťou rakoviny penisu.

Vredy a pľuzgiere

Preukazujú prítomnosť baktérie a infekcie. Vhodný liek opäť odporučí iba lekár.

Bradavice a znamienka

Veľmi rýchlo sa šíria po penise a sú prenosné. Lekár ich musí odstrániť.

Bolesti v penise, podliatiny a výtoky

Preukazujú, že infekcia sa dostala cez močovú trubicu ďalej do penisu a hlbšie pod kožu. Vyšetrenie nutné!

 

PRE POBAVENIE: Ak vám náš podrobný zoznam ochorení penisu pokazil náladu, zabavte sa! Kliknite a pozrite si nálož 15 GIFov o nevhodnej erekcii.

 

VRÁTIŤ SA NA 1. časť veľkého prehľadu chorôb penisu.Powered by the Product Review Wordpress Theme