Skladba penisu: z čoho sa penis skladá?

Penis je mužský pohlavný orgán a spoločne s mieškom tvorí vonkajšiu časť rozmnožovacieho ústrojenstva. Vnútrajškom penisu vedie močová trubica. V článku si detailnejšie opíšeme zloženie tohto orgánu, vysvetlíme si mechanizmy, podľa ktorých funguje ejakulácia a erekcia a dozvieme sa aj niekoľko zaujímavostí.

Hlavné časti mužského pohlavného údu

Penis sa delí na tri hlavné časti. Sú nimi koreň, telo a žaluď. Telo sa skladá z dvoch kavernóznych a jedného špongiovitého telesa. Tieto časti sú jeho základnými funkčnými jednotkami. Opíšme si jednotlivé súčasti rozmnožovacieho orgánu podrobnejšie.


Skladba penisu

Koreň penisu

Koreň je tvorený párovými ramenami, ktoré penis napájajú na pubickú kosť. V tomto mieste sa nachádza aj tzv. „bulbus“, ktorý je vlastne miestom kde močová trubica prechádza z tela do penisu. Táto oblasť je zakrytá svalom musculus bulbospongiosus.

Kavernózne telesá (Corpus cavernosum)

Jedná sa o tkanivo v penise, ktoré sa počas erekcie napĺňa krvou. Sú to dva valce, ktoré obaľuje hrubá vrstva väziva (tunica albuginea). Väzivo už tak tvrdý penis ešte viac spevňuje, čo vytvára ideálnu pevnosť penisu na vniknutie do vagíny.

Špongiovité teleso (Corpus spongiosum)

Teleso, ktoré sa taktiež napĺňa krvou, avšak v menšej miere. Prechádza cezeň močová trubica, ktorá musí byť priechodná. Tým, že teleso nasiakne menej krvi, nepôsobí na trubicu až tak veľkým tlakom. Každopádne sa možno aj Vám niekedy stalo, že ste pred alebo po sexe mali problém s močením. Toto teleso sa pri konci penisu rozširuje a vytvára žaluď.

Žaluď (glans)

Toto ukončenie penisu je od tela oddelené drobným žliabkom. Žaluď je krytý predkožkou. Tú si však mnohí muži dávajú z estetických dôvodov odstrániť obriezkou. Predkožka je zo spodnej časti napojená na penis uzdičkou. Okrem krycej funkcie produkuje predkožka aj sekrét (smegma), ktorý pôsobí antibakteriálne a chráni žaluď pred infekciami. V žaludi sa nachádza hustá sieť nervových zakončení, ktoré z neho robia najcitlivejšie miesto na mužskom tele.

Močová trubica (uretra)

Močová trubica spája rozmnožovacie ústrojenstvo s vylučovacím. Okrem odvodu moču z tela vylučuje aj sperma, ktoré produkujú semenníky. Trubica začína v močovom mechúri a ústi v žaludi. V prostate (predstojná žľaza) sa na ňu napájajú vývody zo semenníkov.

Mechanizmus erekcie

Pod erekciou rozumieme stoporenie penisu, a teda jeho zväčšenie dĺžky a objemu. Schopnosť penisu dosiahnuť správny stupeň erekcie je základným predpokladom pre súlož a následné rozmnožovanie. Problémy s jej dosiahnutím môžu mať veľmi negatívny vplyv na psychiku muža, keďže si uvedomuje, že nie je schopný plodiť potomstvo. Vnemy pre dosiahnutie erekcie môžu byť rôzne a podieľajú sa na ňom všetky zmysly.

Vzrušiť Vás môže pohľad na ženu, jej vôňa, ale rovnako aj jej erotický hlas alebo jej nežné línie, ktoré nahmatáte. Fungovať môže aj Vaša fantázia, ktorú má každý inú. Signály z týchto vnemov sú z príslušných mozgových centier vedené cez miechu až do penisu.

Nervy v toporivých telieskach penisu rozšíria artérie, čo zintenzívni prietok krvi do penisu. Zároveň sa zúžia odvodové cievy. Krv v penise ostáva, čím vzniká erekcia, umožňujúca pohlavný styk. Celý tento proces je po dostatočnej miere dráždenia zakončený ejakuláciou (výron semena). Po nej erekcia odznieva a penis sa vracia do svojho pôvodného stavu. Existujú aj extrémy v podobe priapizmuerektilnej dysfunkcie. Jedná sa o dlhotrvajúcu a neustupujúcu erekciu, ktorej opakom je problém so slabou alebo úplne žiadnou erekciou.

 

Pár zaujímavostí o skladbe penisu:

Zakrivenie penisu

Množstvo mužov sa pýta na zakrivenie penisu. Majú pocit, že ich penis nie je normálny, pokiaľ nemieri priamo. Týchto mužov by sme však radi ubezpečili, že zakrivenie do strán je bežné a väčšina mužov je na tom rovnako. Percento pánov so symetricky rovným penisom sú skutočne iba percentá. Existujú aj extrémne prípady, pri ktorých je zakrivenie tak veľké, že sťažuje alebo úplne znemožňuje pohlavný styk a močenie. Tu už však vravíme o zriedkavých postihnutiach s nízkym výskytom, ktoré je možné riešiť chirurgicky.

zakrivenie_penisu

 

Extrémne rozmery

Ďalším predmetom mužskej zvedavosti je možnosť ovplyvniť veľkosť penisu. V tomto smere nie je vhodné dôverovať nadhodnoteným reklamám., ktoré Vám sľubujú nárast o niekoľko centimetrov. Veľkosť je síce možné zväčšiť, rádovo sa však jedná o milimetre. Jednoduchšie je penis celkovo spevniť a posilniť. Zaujímavé rozmedzie medzi najväčším a najmenším zaznamenaným penisom, ktoré bolo celých 40 cm! Pán so 41 centimetrovým penisom však mohol mať problém s partnerkou. Máloktorá žena by takýto „klenot“ ocenila. Partnerka pána s postihnutím tzv. mikropenisu bola pravdepodobne sklamaná taktiež. Penis tohto muža dosahoval v stave erekcie iba 1,15 cm.

Vrodené poruchy penisu

Niektorí muži trpia vzácnou vrodenou chybou, ktorou je rozštep spodnej strany penisu (hypospadia). Táto porucha opäť znemožňuje správne močenie a súlož.

Pri poruche s názvom fimóza ide o veľmi zúženú a tesnú predkožku. Takáto predkožka sa veľmi obtiažne alebo vôbec nedokáže dostať cez žaluď, čo spôsobuje značné bolesti pri každej erekcii. Keďže ide o vrodenú chybu, odstraňuje sa väčšinou pri narodení. Predkožka sa nastrihne alebo úplne odstráni.

Miešok a semenníky

Miešok (skrotum) je pružný kožovitý vak, v ktorom sú umiestnené semenníky. Koža je pokračovaním kože brucha, no obsahuje množstvo potných a mazových žliaz. Zároveň je výraznejšie ochlpená. Miešok je priehradkou rozdelený na dve komory a v závislosti od okolitej teploty dokáže rozťahovaním a zmrašťovaním meniť svoj tvar a veľkosť. Pokiaľ je prostredie chladné, miešok sa primkne bližšie k telu, čím udržiava optimálnu teplotu na tvorenie spermií. Pri vyšších teplotách sa koža uvoľní a vtedy semenníky visia hlboko pod penisom.

Semenníky (testes) sú párový orgán, ktorý má za úlohu produkovať mužský pohlavný hormón testosterón a spermie. Spermie sú súčasťou ejakulátu , ktorý je ďalej tvorený seminálnou plazmou. Tá je akýmsi „doručovateľom“ spermií k vajíčku. Plazma je produktom pridružených žliaz. Spermie dozrievajú v nadsemenníkoch. Ak sa v nich však držia pridlho, odumierajú a vznikajú tak nebezpečné toxické látky. Pre zdravie rozmnožovacieho ústrojenstva je podstatné, aby sa zbavovalo starých alebo mŕtvych buniek. Pravidelný sex alebo masturbácia majú teda skutočne blahodarný vplyv na celkové zdravie a kondíciu mužského tela. Spermie z nadsemenníkov odchádzajú chámovodom.

Semenníky sa vyvíjajú v brušnej dutine. Zhruba po troch mesiacoch života dochádza k ich postupnému zostúpeniu do miešku. Pokiaľ k tomu nedôjde, jedná sa o kryptorchismus. Nezostúpi buď jeden alebo oba semenníky. Ďalšou chybou môže byť úplná absencia semenníkov (anorchismus). V prípade väčšieho počtu semenníkov ide o triorchiu. Tieto prípady sú však ojedinelé a ich výskyt bol zaznamenaný minimálne.

Mechanizmus ejakulácie

Tento proces sme si už vysvetľovali vyššie. V princípe sa jedná o prudký výron ejakulátu z tela. Ejekulácia sa spája s orgazmom. Ten navodzuje dráždenie pohlavných orgánov pri súloži alebo onánii. Okrem penisu je možné dráždiť aj prostat. Orgazmus je teda zámerným a cieleným vyvrcholením.

Ejakulácia

 

Existuje aj iná forma ejakulácie, tá však nie je cielená. Nazýva sa polúcia a dochádza k nej najmä počas spánku (vlhké sny).

Celý proces ejakulácie sprevádza intenzívny pohlavný pocit, šíriaci sa akoby z oblasti prostaty. Táto fyzická rozkoš sa nazýva orgazmus. Dochádza pri ňom k silným kontrakciám panvových svalov. Počas najsilnejších prvých dvoch stiahnutiach dôjde k vypudeniu väčšiny ejakulátu. Problémom sa môže javiť predčasná ejakulácia. Trpia ňou najmä mladší muži bez potrebných skúseností. Správnym cvičením alebo užívaním doplnkov stravy je možné poradiť si aj s týmto problémom.Powered by the Product Review Wordpress Theme