Všetko, čo potrebujete vedieť o obriezke penisu

Obriezka penisu (cirkumcíza) je nenáročný chirurgický zákrok, pri ktorom je z penisu odstránená predkožka. Ak sa Vám pojem obriezka spája s judaizmom a je podľa Vás židovským vynálezom, ste na omyle. Obriezka má okrem náboženských dôvodov aj dôvody zdravotné, estetické, sexuálne a praktické. Na celom svete je v súčasnosti obrezaná asi tretina mužov. Mužská obriezka má vplyv aj na partnerky týchto mužov, pretože väčšine žien sa obrezaný penis páči. V článku nájdete informácie o histórii obriezky a jej vplyve na život.

História obriezky

Verejná mienka o obriezke je taká, že má pôvod v židovskom náboženstve, kde symbolizuje prechod chlapca do dospelosti a zmluvu s bohom. Toto platí v judaizme, no s obriezkou sa stretávame aj pri iných náboženstvách, prípadne u úplne neveriacich ľudí. Napríklad v Austrálii sa muži z domorodých kmeňov nechávajú obrezať v rámci kozmológie (prírodné náboženstvo) a podstupujú ju aj ženy (klitoridektómia).

Ženská obriezka je však témou na inú debatu. Každopádne je obriezka súčasťou rôznych modifikácii tela, známych už z dôb praveku.  

Obriezka v dnešnej dobe

V súčasnosti podľa doložených lekárskych záznamov podstupuje obriezku približne 30% mužov. Z tohto množstva tvoria dve tretiny Arabi (náboženské dôvody), zvyšok tvoria muži, ktorým sa obrezaný penis javí ako krajší a opticky väčší. Židia tvoria iba necelé 1 percento z obrezaných mužov. Do Európy obriezka preniká pomalším tempom, no v Amerike má mnohých prívržencov. 

 

 

Mapa obriezky na svete

Mapa obriezky na svete

 

Americkí muži spoznali obriezku až niekedy v 19. storočí. Najprv mala funkciu prevencie pred vtedy hriešnou masturbáciou. Následne fungovala v spojitosti s náboženstvom ako očista mužského tela. Neskôr označovala stredostavovských belochov a v modernej dobe je viacero dôvodov, prečo muži obriezku podstupujú. Ak sa narodíte v Amerike, Vaši rodičia pravdepodobne odsúhlasia obriezku automaticky. Štatisticky až 75% novorodených chlapcov v USA je obrezaných okamžite po narodení. Konzervatívnym Európanom sa to môže zdať neuveriteľné, že rodičia takto výrazne rozhodujú o budúcom vzhľade svojich synov. Americká nátura je však často šokujúca.

Dôvody moderných mužov pre obriezku:

1. Estetické dôvody

Každý muž sa snaží pred svojou partnerkou vyzerať čo najpríťažlivejšie. Ženu pri pohľade na mužský penis podvedome najviac zaujme veľký a výrazný žaluď. Po podstúpení obriezky je žaluď odhalený a penis sa celkovo javí opticky väčší, pretože už to nie je iba jedna celistvá „trubica“, ale je rozdelený na dve časti, pričom žaluď svojou farbou púta pozornosť. Vaša partnerka bude mať z penisu zaručene radosť.

Obriezka u muža

2. Dôvody zvýšenia sexuálnej výdrže

Je známe, že žaluď je najcitlivejším miestom na mužskom tele. Tým, že odstránime predkožku, tvoriacu jeho prirodzený obal, dosiahneme zníženie citu v žaludi. Ten sa totiž neustále obtiera o spodnú bielizeň či nohavice. Ak Vás trápi predčasná ejakulácia a orgazmus dosahujete priveľmi rýchlo, obriezka pre Vás môže byť vhodnou prevenciou.

3. Hygienické dôvody

Mužov často trápi jeden intímny problém, ktorým je zápach penisu, konkrétne žaluďa. Neradi sa s ním niekomu zdôverujú a spôsobuje im problém pri súloži. Niektorí z nich sa dokonca kvôli pocitu hanby sexu vyhýbajú, iní musia pred stykom utekať do kúpeľne a penis drhnúť mydlom. Zápach však nemusí nutne spôsobovať nedostatok hygieny a trpia ním aj muži, sprchujúci sa 2- 3 krát denne.

Pod predkožkou sa totiž vylučuje sekrét, ktorý má svoju špecifickú arómu. Tá sa u každého muža líši a zatiaľ, čo u jedného je takmer bez zápachu, u iného môže značne „raziť“. Sekrét obsahuje prospešné baktérie, ktoré sa starajú o hubenie škodlivých mikroorganizmov, čím zamedzujú infekciám a plesniam.

Dá sa teda povedať, že aj pokiaľ Váš penis zapácha, môže byť úplne zdravý a čistý. Obriezkou tvorbu tohto sekrétu obmedzíte, nemusíte sa však strachovať, že by ste náhle dostali infekciu. Organizmus bude sekrét produkovať stále, aj keď v menšej miere.

ako sulozit dlhsie

4. Zdravotné dôvody

Obriezku Vám môže odporučiť aj lekár v prípade, že trpíte fimózou alebo parafimózou. Sú to poruchy vývinu predkožky, ktorá je priveľmi úzka. To spôsobuje značný a najmä bolestný problém v prípade erekcie. Otvor v predkožke je natoľko úzky, že sa nedokáže netiahnuť cez žaluď. Úzka predkožka tiež môže spôsobiť problém pri bežnom močení. Tento problém sa našťastie vyskytuje už u novorodených chlapcov, preto je veľká šanca, že lekár obriezku nariadi včas.

5. Praktické dôvody

Častým dôvodom pre podstúpenie obriezky je skutočnosť, že mnohí muži majú problém zohnať správnu veľkosť či tvar kondómu. Ten na penise nesedí, zošmykuje sa a sex s ním vôbec nie je možný. Predkožka jednoducho zabraňuje v jeho používaní. Muž potom musí zodpovednosť vložiť do rúk ženy, ktorej jedinou možnosťou je užívanie antikoncepcie. Po obriezke je však penis dokonale rovný a kondóm sa pevne drží na záhybe za žaluďom. Vaša partnerka bude šťastná, keď ju odbremeníte od užívania antikoncepčných tabletiek.

6. Bezpečnostné dôvody

Táto nepríjemnosť sa už možno stala aj Vám. Pokiaľ ste súložili a Vaša partnerka nebola dostatočne vlhká, mohli ste si natrhnúť vnútornú stranu predkožky. Vznikla tak mokvajúca a nepríjemne svrbiaca rana, ktorá sa vo vlhkom priestore pod predkožkou ťažko hojila. Po obriezke už nebude na penise nijaký kúsok kože, ktorý by bol zbytočne voľný a mohol sa natrhnúť. Ak teda máte partnerku, ktorá nie je vždy dostatočné vlhká, obriezka Vám môže sexuálny život zlepšiť.

Na záver

Ako ste sa mali možnosť presvedčiť, nie sú známe nijaké negatíva, ktoré by obriezka spôsobovala. V každom smere zlepšuje kondíciu penisu a Váš sexuálny život. Ak sa pre ňu rozhodujete a nemáte zdravotné problémy, poisťovne ju nehradia. V súčasnosti sa cena zákroku pohybuje okolo 200,- € a to v závislosti od kliniky, ktorú si vyberiete. Ak však trpíte zdravotnými problémami s úzkou predkožkou, poisťovne Vám vyjdú v ústrety. Penis by mal byť zahojený a schopný bežného používania po 4 až 6 týždňoch od zákroku. Informujte sa však u svojho lekára.Powered by the Product Review Wordpress Theme